DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

O Seriálu

 

 

 

O seriálu - Stargate SG-1

Seriál Stargate SG-1 (Hvězdná brána), dnes již bývalý a legendární, volně navazuje na stejnojmenný film Stargate, ve kterém jsme se seznámili s Hvězdnou bránou, nalezenou v Egyptě v roce 1928 profesorem Langfordem. Její účel však rozluštil až Dr. Daniel Jackson o 70 let později. Dr. Jackson zjistil, že symboly vlastně určují polohu planety. Na jednu planetu připadá šest symbolů a sedmý symbol jako výchozí bod, tedy Země. Dr. Jacksonovi se podařilo otevřít bránu na Abydos, kde našli své první nepřátele: Goa'uldy.

Film Stargate

Dr. Daniel Jackson také zjistil, že v naší galaxii není jen Země a Abydos. V naší galaxii existuje totiž tisíce planet, na kterých je Hvězdná brána a nové technologie. Dr. Jackson se na Abydosu rozhodl zůstat, protože se zde oženil se Shaa'ri. Vláda USA rozhodla, že by bylo dobré vést projekt na poznávání mimozemských civilizací pro obranu naší planety před Goa'uldy. Tím začíná seriál StarGate SG-1. Tímto začíná příběh jednoho z největších sci-fi seriálů světa... 

Je zformováno několik týmů nesoucích označení SG, jejichž úkolem je prozkoumávat planety, navazovat diplomatické vztahy a získávat spojence a technologii na obranu Země před nepřáteli, Goa'uldy. Je to parazitická rasa, která před tisíci lety odvedla lidi ze Země na jiné planety, aby je zotročila, a nyní chce znovu získat nad Zemí moc.  Projekt má i svůj vlajkový tým SG-1 (proto v názvu seriálu označení SG-1), ve kterém byli ze začátku pouze 3 lidé. Jako velitel týmu byl zvolen Plk. Jack O'neill, velitel první mise Hvězdné brány. Jako druhý člen byl zvolen archeolog Dr. Daniel Jackson, člověk, který jako první zjistil účel Hvězdné brány. Třetí člen týmu musel být voják a astrofyzik. Nakonec byla vybrána Kpt. Samanta Carterová. 

Později se k týmu přidal i bývalý první muž Apophise, nový vůdce Goa'uldů po Ra'ovi, Teal'c. On a jeho učitel Bra'tac snili o tom, že se jim povede vzpoura proti Goa'uldům. Právě díky týmu SG-1 se nakonec Jaffové, otroci Goa'uldů, kteří mohou žít pouze se symbionty, stali svobodným národem. Už pouze několik Jaffů zůstalo věrných Goa'uldům, jako svým bohům. Nakonec byli Goa'uldi a poslední věřící Jaffové zlikvidováni. Nyní přichází 8.série, mezitím byl Jack O'Neill povýšen do hodnosti Brigádního Generála a nahradil George Hammonda ve funkci Velitele SGC. Hammond byl povýšen na Majora Generála a byla mu svěřena funkce v Pentagonu jako Velitel obrany Země. Carterová se stala Majorem a Bra'tac zemřel. Zemřelo spoustu členů SGC, včetně doktorky Fraiserové. 

Začátek 9. série vypadá dosti prázdně, SG-1 byla totiž rozpuštěna. Generál O'Neill určí jako velitele Podplukovníka Camerona Mitchela, který si má vybrat z několika lidí, ale nakonec se rozhodne dát dohromady starý tým SG-1 a to se mu podaří. Generál O'Neill přenechá velení svému starému příteli Hanku Landrymu, protože se mu stýská po misích. Tým SG-1 v čele s Mitchellem se vydává zpět do akce proti novým nepřátelům, proti mocným Oriům. Navíc do týmu přichází další mimozemšťanka, Vala Mal Doran. 

Konec 10.série zůstává otevřený, sice je to konec seriálu, ale konec Oriů nastane až v novém filmu ze světa Stargate. Film dostal název Stargate: Ark of the Truth (Hvězdná brána: Archa pravdy)

Tímto však příběhy Hvězdné brány nekončí. Vyšel další film, který se týká popravy posledního vládce soustavy, Goa'ulda Ba'ala. Ba'al změní časovou osu a tým SG-1 složený pouze z Plk. Mitchella, Podplukovníka Carterové a doktora Jacksona putují na vlastní pěst časem, aby obnovili časovou osu. Film dostal název Stargate: Continium (Hvězdná brána: Kontinuum), u nás se však prodává pod názvem Hvězdná brána: Návrat.

A to stále není všechno, připravuje se už další film, který má být zaměřen na Jacka O'Neilla, snad nejoblíbenější postavu ze seriálu Stargate SG-1. Film ponese název Stargate: Revolution (Hvězdná brána: Revoluce).

Během 7. řady, vznikl spin-off (odnož) s názvem Stargate: Atlantis. Už podle názvu je jasné, že tu jde o ztracené bájné město Atlantidu. Odehrává se to v jiné galaxii, v galaxii Pegasus. Samotná brána zde vypadá jinak, má modré chevrony (zámky) a jiné symboly. To znamená také nový tým, nové technologie, nové nepřátelé a nové příběhy.

Stargate: Infinity je animovaný spin-off Hvězdné brány, natočila se 1 řada, ale kvůli nízké sledovanosti byl seriál zrušen.

Existuje i psaný spin-off nesoucí název Stargate: Horizon (Horizont), je v textové podobě a vydává se zcela zadarmo. Nejlepší je přečíst si ho v originále anglicky, ale pro ty co neumí angličtinu tak zdatně, jsou i překlady do ČJ. SG: Horizont

Herecké obsazení:

 • Plukovník / Generál Jack O'Neill (Richard Dean Anderson)
 • Kapitán / Major / Podplukovník / Plukovník Samantha Carterová (Amanda Tapping)
 • Dr. Daniel Jackson (Michael Shanks)
 • Jaffa Teal'c (Christopher Judge)
 • Generál George Hammond (Don S. Davis)
 • Dr. Janet Fraiserová (Teryl Rothery)
 • Jonas Quinn (Corin Nemec)
 • Podplukovník Cameron Mitchell (Ben Browder)
 • Vala Mal Doran (Claudia Black)
 • Generál Hank Landry (Beau Bridges)
 • Dr. Carolyne Lamová (Lexa Doing)

 

O seriálu - Stargate Atlantis

Seriál Stargate: Atlantis (Hvězdná brána: Atlantida) je spin-off (odnož) seriálu Stragate SG-1. Atlantis vlastně navazuje na poslední dva díly 7. série, v nichž je objevena na Antarktidě Antická základna. Zde Dr. Jackson zjišťuje, že adresa ke ztracenému městu Antiků se skládá z osmi symbolů. Město se tedy nachází v jiné galaxii. Podle symbolů se město nachází v galaxii Pegasus. SGA HeaderJe sestavena expedice v čele s úspěšnou diplomatkou, a bývalou velitelkou SGC, Dr. Elizabeth Weirovou, která má za úkol prozkoumat a zajistit město Atlantis. Do galaxie Pegasus existuje jen jedna cesta, a to ta Hvězdnou bránou. SGC má však jen omezenou energii. Kvůli obrovskému množství energie, které brána potřebuje pro vytvoření červí díry do jiné galaxie, se dá brána otevřít jen s antickým zdrojem energie, s tzv. ZPM. Tento zdroj energie, nalezený v Antarktidě má však energii už jen na jedno otevření brány. Expedice tedy musí riskovat a projít bránou, aniž by věděli, co je na druhé straně čeká. A pokud nebude na Atlantis nové ZPM, tak už se nikdy nebudou moci spojit se Zemí a nikdy se nevrátí.... 

Expedice na Atlantis naráží na nové a velice nebezpečné nepřátele, na Wraithy. Wraithové dokázali zničit i Antiky, což dokazuje jejich sílu. Wraithové pocházejí z Antických laboratoří, jako jeden z nepovedených experimentů. Podobají se hodně upírům, ale narozdíl od nich nevysávají z těla oběti krev, ale životní energii. Expedice naráží kromě Wraithů i například na Replikátory a jiné rasy. Nalézají také spojence, poznávají nové planety a životní formy a samozřejmě narážejí i na nové a fascinující technologie. 

Seriál běžel souběžně s původním Stargate SG-1 po dobu tří sérií a jeho děj se občas prolínal, ale od čtvrté série běžel samostatně, protože seriál Stargate SG-1 byl ukončen. Seriál skončil 5. sérií, ale v roce 2010 by se měl začít natáčet film, který by měl být ve stylu Ark of the Truth (Archa Pravdy) tzn. že by měl ukončit dějovou linii s Wraithy. Pracovní název filmu je zatím Extinction.

V seriálu je také naše české zastoupení v podobě herce Davida Nykla, který hraje vědce Dr. Radka Zelenku. Občas asistuje Dr. McKayovi a je to důležitý člen expedice. Již několikrát se výrazně podílel, nejen na záchraně Sheppardova týmu, ale i na záchraně města Atlantis. Nejvíce zajímavé je ale to, že mu producenti a scénáristi Wright & Cooper povolily české vsuvky. Takže si můžete užít naši nádhernou češtinu i v takovém fenoménu, jakým Stargate bezesporu je...

Herecké obsazení:

 • Dr. Elizabeth Werirová (Torry Higginson)
 • Major / Podplukovník John Sheppard (Joe Flanigan)
 • Dr. Rodney McKay (David Hewlett)
 • Teyla Emmagan (Rachel Luttrell)
 • Poručík Aiden Ford (Rainbow Sun Francks)
 • Ronon Dex (Jason Momoa)
 • Dr. Carson Beckett (Paul McGillion)
 • Podplukovník Samantha Carterová (Amanda Tapping)
 • Richard Woosley (Robert Picardo)
 • Dr. Jennifer Kellerová (Jewel Staite)
 • Dr. Radek Zelenka (David Nykl)

 

O seriálu - Stargate Universe

Seriál Stargate: Universe je další spin-off (odnož) seriálu Hvězdná Brána. SGU HeaderNa tajné základně Icarus probíhal výzkum devátého chevronu na hvězdné bráně. Jejich výzkum byl však narušen velkým útokem a tak jsou nuceni základnu opustit. Zůstala jim však pouze jedna cesta ven - skrz bránu na neznámé místo, které se celou dobu schovávalo pod devátým chevronem. 

Přeživší se ocitají na antické lodi Destiny, která byla již dávno opuštěna. Jsou několik miliard světelných let od domova, bez možnosti návratu. Musí bojovat o přežití a přitom poznávají původní misi Destiny. Díky jejich přítomnosti loď může pokračovat ve své misi a posádka je tak uvězněna. 

Navigace lodi se nedá změnit, posádka tak musí plnit cíle lodě a zároveň vymyslet plán, jak se dostat zpět domů.

16.12.2010 oznámila stanice SyFy, na které se seriál vysílá, konec SGU. takže SGU nebude mít 5 sérií jak tvůrci plánovali, ale bude ustřižen hned po druhé sérii. Bohužel.

Herecké obsazení:

 • Dr. Nicholas Rush (Robert Carlyle)
 • Plukovník Everett Young (Louis Ferreira)
 • Poručík Matthew Scott (Brian J. Smith)
 • Chloe Armstrong (Elyse Levesque)
 • Eli Wallace (David Blue)
 • Poručík Tamara Johansen (Alaina Huffman)
 • Seržant Ronald Greer (Jamil Walker Smith)
 • Camile Wray (Ming-Na)
 • Plukovník Telford (Lou Diamond Phillips)